Шукати в цьому блозі

Населення Великобританії

 Першими відомими предками сучасного населення Великобританії були бритти — кельтські племена, які з'явились на островах більш як 2500 років тому. Англи, сакси і юти — германські племена — переселилися на цю територію в V—VII ст. н. є., пофранцужені норманни — в XI ст. 
  Чисельність населення, демографічні показники. Загальна кількість населення країни  на 01.01.2015 р. становить 64,8 млн. осіб.  Чисельність населення продовжує зростати, переважно за рахунок трудових іммігрантів з країн , що ввійшли до складу ЄС, яким після 2004 р. був дозволений вільний в’їзд для роботи на територію Великобританії. Народжуваність на 2015 р.  становить 12,17 ‰, смертність – 9,35 ‰, природній приріст – 2,82 ‰.

Вікова структура : до 14 років – 17,4 % і літні люди – 17,7%. Середня тривалість життя чоловіків – 78,4 років, жінок – 82,8 роки (29 місце в світі).  
  В XVI—XIX і першій половині XX ст. Великобританія була класичною країною еміграції. До 1861 р. виїзд за межі країни не реєструвався. Але в 1861 - 1930 рр. було зафіксовано понад 8 млн. осіб, які переселилися переважно в США і «білі колонії» (домініони) — Канаду, Австралію, Нову Зеландію і Південну Африку.
  У другій половині XX ст. еміграцію замінило протилежне явище — імміграція у Великобританію іноземних робітників. Причинами її стали низький природний приріст населення в країні та висока вартість робочої сили. Іммігранти прибувають з країн Співдружності — острови Вест-Індії, Східної Африки, Пакистану, Індії. «Кольорова» община нині налічує приблизно 3 млн. осіб, у тому числі 1,5 млн. мусульман. На сьогодні сальдо міграції складає 2,54 мігранта на 1000 жителів.
Національний та релігійний склад. Корінні мешканці країни становлять 92%, з них англійці – 83,6%, шотландці (8,5%), валійці (4,9%), ірландці (2,9%).  Є також мігранти з Індії, Пакістану та Бангладешу (3,6%), Китаю (0,4%), країн Африки (0,8%), темношкірі мігранти з Карибів (1%). 
  За своєю релігією англійці, ольстерці, валлійці та шотландці здебільшого є протестантами різних напрямків. Ірландці — католики. Основними релігіями ВБ є християнство (71,6% віруючих), іслам (2,7%), індуїзм (1%).  Також є представники сикхізму, іудаїзму, буддизму тощо.  Офіційною церквою  в Англії є Англіканська, в Шотландії  пресвітеріанська церква. Майже 5 млн. осіб є прихильниками Римо- католицької церкви, 830 тис. осіб  - ісламу.  
   Розміщення населення. Велика Британія  є густозаселеною та  урбанізованою країною. Середня густота населення становить 254 чоловік на 1 км². У горах Шотландії вона знижується до 0,4 чоловіка на 1 км². Одночасно смуга, що простягнулася від Манчестера до Лондона, належить до найбільш залюднених не тільки в Європі, а й в усьому світі. Понад 3/4 населення Англії та Уельсу живе в міських графствах. У Шотландії та Ольстері цей показник дещо менший. 

   Міський спосіб життя в сільських графствах робить реальний рівень урбанізації одним з найвищих у світі (82,6%). Міграції населення пов'язані з переміщенням людей із внутрішніх зон великих міст у передмістя, в тому числі й у сільські графства (субурбанізація).
    Міста Англії значною мірою виникли ще за часів римського панування, тобто майже 2000 років тому. Окремі — породження промислового перевороту, також є міста, що тільки народилися - це супутники великих міст. Саме в Англії виникла і здійснилася вперше ідея їх створення. У системі міського розселення вирішальна роль належить восьми величезним міським утворенням, які складаються з головного міста і його оточення. Вони дістали назву конурбацій, або метрополітенських графств, їх центрами є Лондон, Манчестер, Бірмінгем, Глазго, Саутгемптон, Ліверпуль. Населення Великого Лондона становить 10,3 млн. чол., інших — від 1,1 до 2,6 млн. Разом у них проживає майже третина населення країни. Характерним для Великобританії, як і для інших високорозвинених країн, є постійне зменшення населення в офіційних межах великих міст і переміщення його в передмістя, чи навіть у сільську місцевість. Чисельність сільського населення становить 20%. 
    Трудові ресурси. Чисельність зайнятого населення ста¬новить майже 32,6 мли. осіб (2013 р.), з яких у сфері послуг 83,5%,  промисловості 15,2%, у сільському господарстві — приблизно 1,3%. Безробіття у країні становило  6,2%  у  2014 р. 


Немає коментарів:

Дописати коментар